• מהן מחלות מעי דלקתיות?
    פרופסור רמי אליקים – מנהל מכון גסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי שיבא מדבר על מחלות קרוהן וקוליטיס. מהם התסמינים, כיצד מאבחנים, מה יכולים להיות הסיבוכים ומהם הטיפולים?
    צפו בראיון>
  • בר, 23, לא מאפשר למחלה לשלוט בו
    בר קציר אובחן בגיל 23 עם קוליטיס כיבית, מחלה אוטואימונית שפוגעת במעי הגס, אבל הוא לא נותן למחלה שלו לשלוט בו – אלא להיפך | גם בנה של דורית שומרון אובחן במחלה בגיל 10. "מאותו הרגע העולם התהפך", היא אומרת, ומסבירה מה באמת עזר לה ברגעים הקשים
    צפו בסרטון >

כיצד מחלות מעי דלקתיות משפיעות על חיינו?

אתם לא לבד!
כ- 40,000 חולים מאובחנים במחלות מעי דלקתיות בישראל

ריכזנו עבורכם במקום אחד מידע חשוב אודות קוליטיס כיבית
ממה נובעת המחלה? מה הם ביטויי המחלה?
קיימות מספר דרכים לטפל במחלת הקרוהן. ריכזנו עבורכם מידע חשוב הנוגע לדרכי הטיפול.

כתבות מומלצות

האבחון של מחלה כרונית עשוי לטלטל את החיים. ריכזנו עצות שיסייעו לכם להתמודד.
הסיבות למחלת קרוהן אינן ידועות במלואן והן קשורות כנראה למס' גורמים: תורשה, חיים במדינות מתועשות ועוד.
לשתות מים וחליטות צמחים, לקלף ולבשל את הירקות, ריכזנו המלצות תזונתיות לתקופות של התלקחות
פרויקט מיוחד: אנשים שמתמודדים עם מחלת המעי הדלקתית קרוהן חולקים מניסיונם עצות מעשיות שיוכלו לעזור לאחרים המתמודדים עם המחלה

מאמרים אחרונים שעלו לאתר בנושא קרוהן וקוליטיס כיבית

שאלות נפוצות

חולי מעיים יתקשו למצוא אוכל מתאים במסעדות ובתי קפה. לרוב אלה מאכלים שמכילים תוספות מלאכותיות כמו אבקות מרק ורטבים מוכנים, כמו כן האוכל במסעדות מתובל יתר על המידה ו/או מטוגן. אם בכל זאת חייבים לאכול בחוץ, אפשר להזמין דג אפוי, תפוח אדמה אפוי, פרגית או סטייק עוף "על הגריל". אפשר גם לבקש מיץ גזר וחליטות צמחים.

חסימת מעיים יכולה להיגרם כאשר יש היצרות משמעותית של חלל המעי הדק, בו יכולות להצטבר שאריות מזון כמו סיבים תזונתיים, בעיקר מסוג הסיבים הארוכים, לדוגמא סלרי, אבטיח, אפרסמון, סיבים ארוכים בבטטה ועוד. סיבים אלה עלולים ליצור חסימה המכונה פיטובזואר. מסיבים קצרים יותר כמו שיש בדגנים מלאים ופירות וירקות אחרים, אפשר מקולפים, אין צורך להימנע. יחד עם זאת חשוב מאוד להקפיד על לעיסה טובה, על ארוחות קטנות, לאכול בשימת לב. במקרה של חסימה מרגישים כאב חד מאוד, בחילה עד הקאה, היעדר מוחלט של יציאות. מה לעשות: לשתות קולה, חליטת מרווה, להימנע מאכילה, לנוח. חשוב - להתייעץ עם הרופא המטפל או/ו לפנות למיון.

קודם כל יש לוודא שזהו לא מצב חריף שמסמן חסימת מעיים. בחילה מרמזת על תהליך של מחלת קרוהן פעילה, בקוליטיס הבחילות נדירות יותר. אז קודם כל – לבדוק את המצב ולנקוט בטיפול לאיזון הדלקת. ניתן לנקוט במספר אמצעים  כמו: ג'ינג'ר – טרי או מיובש, למצוץ או לחלוט ולשתות בזהירות. פלח לימון – למצוץ או לשים בתה. לאכול דברים יבשים, כמו צנים או קרקר. להימנע מאוכל מטוגן  ושמן.  להקפיד על ארוחות קטנות ותכופות, להשתדל שלא לאכול מאוחר בלילה. יש לא מעט תרופות כיום שניתן ליטול, כמובן – בהתייעצות עם הרופא שלך.

 

לא מצאתם מה שחיפשתם? מה היה מעניין אתכם לדעת?

אנא בצע בחירה
Takeda Bottom Logo
המידע מועבר מטעם חברת טקדה ישראל בע"מ

גולש/ת יקר/ה המידע והתכנים באתר נועדו להרחיב את הדעת ולשמש כמידע כללי בלבד. תכנים אלו אינם מהווים חוות דעת, עצה מקצועית או תחליף להיוועצות ישירה עם איש מקצוע מתאים באשר לטיפול הנדרש ואינם המלצה לנטילת תרופה כזו או אחרת.

IL/EYV/1216/0093