סימפטומים ובדיקות לאבחון מחלות קרוהן וקוליטיס כיבית

מאת: פרופ' רמי אליקים, מכון לגסטרואנטרולוגיה, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר

 

מחלות מעי דלקתיות נחלקות לשני סוגים עיקריים:
מחלת קרוהן (CROHN'S) היא מחלה דלקתית כרונית העשויה לפגוע במערכת העיכול לכל אורכה מהפה ועד פי הטבעת. המחלה מאופיינת בפגיעה המערבת את כל שכבות דופן המעי, ויכולה לבוא לידי ביטוי כמחלה דלקתית (בעיקר במעי הדק הסופי והקולון), כמחלה מצרה המתבטאת בסימנים חסימתיים, ומחלה נצורית (פיסטולרית). רוב החולים בקרוהן סובלים ממחלה המערבת את המעי הדק, חלקם ממחלה המערבת מעי גס ודק, ומיעוטם ממחלה המערבת מעי גס בלבד. בחלק מהמקרים ההסתמנות הראשונית של מחלת קרוהן היא באזור פי הטבעת ומתבטאת כחתך, נצור או מורסה.


הסימפטומים של החולים תלויים בצורת ההתייצגות של המחלה. בצורה השכיחה – ההתבטאות הדלקתית – החולה יתלונן על כאבים מתמשכים בבטן ימנית תחתונה, מלווים בשלשול מימי, עייפות ולעיתים ירידה במשקל.
בהתייצגות המצרה התלונות העיקריות יהיו כאבים עוויתיים המופעים כשעה לאחר הארוחה ומלווים לעיתים בתפיחות של הבטן ובנטייה לעצירות.
ההסתמנות הפיסטולרית (נצורית), יכולה להיות חסרת תסמינים, כאשר הנצור הוא בין שתי לולאות מעי. במצבים אחרים, יכולים התסמינים לכלול הפרשה מפתח לא טבעי בעכוז או בעור הבטן. כאשר הנצור הוא לדרכי השתן או לכיס השתן ו/או קיימת דלקת בדרכי השתן, עלולה להופיע פליטת אויר או צואה במתן שתן. מחלה בפי הטבעת תתבטא בכאבים קשים סביב פעולת מעיים יחד עם דמם רקטלי (חתך), או כבליטה אדומה חמה וכואבת באזור כלשהו בפי הטבעת המלווה בחום סיסטמי (מורסה).


כאשר תלונות מהסוגים הנ"ל נמשכות מעל לשבועיים-שלושה, החשד למחלת קרוהן עולה ואז כדאי לבצע מספר בדיקות מעבדה חשובות כגון: בדיקות צואה לחיידקים, פרזיטים וטוקסין לקלוסטרידיום דיפיצילה – שכולם יכולים לחקות את המחלה ויגיבו לטיפול אנטיביוטי פשוט יחסית. במקביל, יש לבצע ספירת דם, מדדי דלקת בדם (C-Reactive Protein, CRP), ומדדי דלקת בצואה (קלפרוטקטין). אם תוצאות הבדיקות לא תהיינה תקינות, החשד למחלת מעי דלקתית ייגבר.
בבדיקות המעבדה בחולי קרוהן ניתן לראות ירידה בהמוגלובין, עליה במספר הטסיות (טרומבוציטוזיס), ועליה במדדי הדלקת בדם (שקיעת דם, CRP) ובצואה (קלפרוטקטין). אם המחלה מתקדמת ויש פגיעה קשה בספיגה, ניתן יהיה לראות ירידה בחלבוני הדם ובספיגה של ויטמינים ומינרלים שונים (חומצה פולית , B12 וכו').


קוליטיס כיבית (Ulcerative Colitis) היא מחלת מעי דלקתית נוספת הפוגעת ברירית המעי הגס בלבד. היא יכולה להיות מוגבלת לחלחולת (PROCTITIS), למעי השמאלי (LEFT SIDED COLITIS), לרוב המעי הגס (EXTENDED COLITIS), או לכל המעי הגס (PANCOLITIS). לעיתים רחוקות גולשת המחלה גם לתחילת המעי הדק הסופי (BACKWASH ILEITIS).


התלונות האופיניות של חולי קוליטיס כיבית הן שלשול דמי-רירי הנמשך מעל ל-3 שבועות, עם תחושה של צורך אדיר להתפנות מבלי שיהיה תוכן אמיתי (טנזמוס). ככל שהיקף המחלה גדול יותר יתכנו תסמינים נוספים ככאבי בטן, חולשה, עייפות, ולעיתים גם חום.


כאשר התלונות הללו נמשכות מספר שבועות וזיהום חיידקי או פרזיטרי נשלל בבדיקות צואה פשוטות, צריך לחשוד בקוליטיס כיבית. בדיקות הדם הבסיסיות אותן נבצע, כגון: ספירת דם CRP, ותפקודי כבד/אלבומין יכולים להיות תקינים או פתולוגיים. כאשר המחלה מוגבלת למעי השמאלי יתכן ולא נראה כל הפרעה בבדיקות המעבדה. ככל שהמחלה קשה ומפושטת יותר, כך ניתן לצפות להפרעות מעבדתיות כמו אנמיה, טרומבוציטוזיס, עליה במדדי הדלקת בדם ובצואה וירידה בחלבוני הדם. קלפרוטקטין, אותו חלבון המופרש מתאי דלקת במעיים מהווה סמן מצוין להמצאות קוליטיס כיבית וניתן להיעזר בו בהמשך, להערכת הצלחת הטיפול שניתן.

אמצעי הדמיה לאבחון קרוהן וקוליטיס כיבית

מעצם התיאור של הפיזור האנטומי השונה של שתי המחלות, נגזר כמובן הבירור ההדמייתי. מן הראוי להשתמש בו בחוכמה, בהתאם לסוג המחלה מיקומה והיקפה. נסקור את אמצעי ההדמיה הפולשניים ואלו שאינם פולשניים.


אמצעי הדמייה פולשניים:

  1. קולונוסקופיה מלאה + אילאוסקופיה.
  2. קולונוסקופיה קצרה (סיגמואידוסקופיה)
  3. ERCP (Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography) - בדיקה של דרכי המרה והלבלב הנעשית בתת קבוצה של חולים עם חשד לבעיה בדרכי המרה (אבנים, סקלרוזינג כולנגיטיס או ממאירות).

לאמצעי הדמיה פולשניים בהרחבה >

 

אמצעי הדמייה לא פולשניים:

  1.  CTE (Computed Tomography Enterography)– בדיקת CT עם מתן חומר ניגוד דרך הפה תוך הדגמת המעי הדק.
  2. MRE (Magnetic Resonance Enterography)– דומה לבדיקה הקודמת אך ללא קרינה. במקרים מסוימים כגון חשד לסקלרוזינג כולנגיטיס ניתן להדגים באמצעי זה גם את דרכי המרה והלבלב (Magnetic Resonance Cholangiopancreatography, MRCP).
  3. בדיקת גלולה מצלמת - CAPSULE ENDOSCOPY עם גלולה של מעי דק - ,PillCamTM SB3 או בדגם החדש והייעודי של גלולה שפותחה מגלולת המעי הגס והמצלמת את כל המעי כולו מהפה ועד פי הטבעת - PillCam™ Crohn’s system.
  4. אולטרסאונד של המעי הדק (Intestinal Ultrasound, IUS).

 לאמצעי הדמיה לא פולשניים בהרחבה >

 

תאריך עדכון אחרון:

תכנים נוספים

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

שיתוף
המידע מועבר מטעם חברת טקדה ישראל בע"מ

גולש/ת יקר/ה המידע והתכנים באתר נועדו להרחיב את הדעת ולשמש כמידע כללי בלבד. תכנים אלו אינם מהווים חוות דעת, עצה מקצועית או תחליף להיוועצות ישירה עם איש מקצוע מתאים באשר לטיפול הנדרש ואינם המלצה לנטילת תרופה כזו או אחרת.

IL/EYV/1216/0093