כשקורונה פוגשת קרוהן וקוליטיס

פסח עם מחלת מעי דלקתית – הזדמנות לביעור חמץ מסוג אחר

חג הפסח הינו חג החירות, בחג זה אנו חוגגים את יציאת עם ישראל מגלות מצרים, ואת תחילתו של מסע ארוך אל חייו העצמאיים בארצו. עוד לפני החג, נהוג לקיים את מצוות ביעור החמץ. החמץ מסמל את חייהם הקודמים של עם ישראל, טרם יצאו לדרכם החדשה. בערב החג, נהוג להתאסף סביב שולחן גדוש בסימני החג, כולם מסמלים בדרכם את הקושי הרב הקשור בבחירה של עם ישראל לשנות את גורלם.

שיתוף

מחלות מעי דלקתיות הן מחלות כרוניות, המלוות את החולים מרגע אבחנתם, ודורשות התאמות רבות של אורח החיים, לרבות בחירות דפוס תזונתי. התאמת אורח החיים למחלת מעי דלקתית נתפס על-ידי מטופלים רבים כמסע, שהתקווה היא שיוכל לשנות את גורל מחלתם. מסע זה יכול להיות בעל עליות ומורדות, ודורש לכל אורכו התאמות אישיות. מציאת הדפוס התזונתי המתאים ביותר למטופל הינה משימה שיכולה להיות מאתגרת. מטופלים נבדלים באופי המחלה, מיקומה, ביטוייה במעי ומחוצה לו, בהיסטוריה הרפואית שלהם (ניתוחים שעברו, תרופות שנוטלים), וכמובן בהעדפותיהם התזונתיות. לכן, על אף ההישגים הגדולים שנזקפים לזכותו של המחקר בתחום זה מן השנים האחרונות, הוא עדיין לא נותן מענה מידי לכל מטופל.

 

לרגל צאתכם למסע, מומלץ להתאזר בסבלנות, לגלות רגישות, להפעיל מודעות ולהתייעץ. המסע עצמו יכול להיות מעניין ומעצים, ובסופו תיתכן הקלה משמעותית על הסימפטומים היומיומיים של המחלה.

כמו הניקיון של הבית מחמץ לקראת חג הפסח, במסע לשיפור התזונה של חולי מחלות מעי דלקתיות לעיתים נדרש ניקיון הבית מרכיבי מזון שיכולים להזיק להם. על אף חוסר הסכמה לגבי רכיבי מזון מסוימים במחלות מעי דלקתיות, ישנה הסכמה גורפת לגבי הנזק הפוטנציאלי שבצריכת מזון מעובד. מזון מעובד כולל מגוון רכיבים המוספים לו על מנת להקנות לו תכונות רצויות של אורח חיי מדף, מרקם, טעם, צבע, ריח ועוד. מדובר על כימיקלים שונים שחלקם נמצאו כמעודדי תהליכי דלקת ברקמת מעי של חיות מעבדה וישנה המלצה למטופלים להימנע מצריכתם. חג הפסח הקרוב הוא הזדמנות טובה לנקות את המטבח ואת התזונה ממזון מעובד, כאילו היה חמץ למעי הדלקתי. בתהליך זה מומלץ לזנוח את הקינוחים הקנויים, מוצרי הבשר המעובד, אמצעי התיבול המוכנים, את השתיה המתוקה ועוד. במקומם, אפשר להרכיב בפסח הזה תפריט המבוסס על מזון טבעי ועונתי.

 

להודעה המלאה>

תאריך עדכון אחרון:
שיתוף
המידע מועבר מטעם חברת טקדה ישראל בע"מ

גולש/ת יקר/ה המידע והתכנים באתר נועדו להרחיב את הדעת ולשמש כמידע כללי בלבד. תכנים אלו אינם מהווים חוות דעת, עצה מקצועית או תחליף להיוועצות ישירה עם איש מקצוע מתאים באשר לטיפול הנדרש ואינם המלצה לנטילת תרופה כזו או אחרת.

IL/EYV/1216/0093