הכל על מחלת הקרוהן והקוליטיס כיבית

My Nutrition
תזונה מיטיבה

תזונה מיטיבה

במחלות קרוהן וקוליטיס כיבית, התזונה האישית צריכה להיעשות בתוך עולם מושכל של מאכלים מסוימים והבנה מעמיקה את משמעות התזונה במחלות אלה.

My Wellbeing
חולה קרוהן? הידעת?

חולה קרוהן? הידעת?

מחלת קרוהן היא מחלה דלקתית כרונית שעלולה להופיע לכל אורך מערכת העיכול מהפה ועד פי הטבעת. מחלת קרוהן מאופיינת באזורים דלקתיים שאינם רציפים, כאשר כיבים דלקתיים עלולים לחדור גם לכל עובי דופן המעי ולחורר אותו או לייצר פיסטולות.

My treatment
טיפולים תרופתיים

טיפולים תרופתיים

משחר ההיסטוריה, בני אדם שסבלו ממחלות ותופעות שונות חיפשו מזור למחלתם. עם השנים נצבר יותר ויותר ניסיון באשר לשימוש בתרופות שונות והידע האנושי בתחום זה עשה קפיצת דרך גדולה עם התפתחות המדע והרפואה המודרנית. 

מה מגיע לי?

המוסד לביטוח לאומי מופקד על הביטחון הסוציאלי של תושבי ישראל. תפקידו העיקרי - להבטיח אמצעי קיום למי שאינם מסוגלים להתפרנס למחייתם.

עבודה וקריירה

האם כדאי להמשיך לעבוד? הנה מספר דברים שכדאי לקחת בחשבון כאשר מקבלים את ההחלטה החשובה הזו.

כל מה שכדאי לדעת

קוליטיס כיבית: אבחון המחלה, תסמינים, סיבוכים וטיפולים
הקוליטיס הכיבית מופיעה בדרגות חומרה שונות ובאופן רציף במעי הגס בלבד וליתר דיוק ברירית הדופן הפנימית המצפה את חלל המעי הגס. היא מתחילה תמיד מפי הטבעת והיקף המחלה משתנה מחולה לחולה.
קרוהן וקוליטיס
קרוהן - אבחון, גורמים, תסמינים, סיבוכים וטיפולים
מחלת קרוהן היא מחלה כרונית דלקתית המופיעה לכל אורך ועובי מערכת העיכול ומאופיינת כאזורים דלקתיים בין אזורים תקינים. המחלה יכולה להופיע בכל גיל, אך היא שכיחה בעיקר בקרב צעירים בשנות העשרה ועד גיל 30.
קרוהן וקוליטיס
טיפול במחלות מעי דלקתיות, מהיום אפשר לבחור איך לטפל
מחלות מעי דלקתיות הן מחלות כרוניות, המאופיינות בפגיעה ברירית המעי ובתסמינים גופניים נוספים. יחד עם זאת ניתן להגיע להפוגה ולשמור עליה לאורך זמן – על ידי מילוי הוראות הטיפול והתמדה בטיפול.
קרוהן וקוליטיס
בדיקת קלפרוטקטין בצואה
ד"ר רוני ויסהוף מדבר על בדיקת קלפרוטקטין בצואה להערכת הדלקת במעי באופן לא פולשני. בדיקת קלפרוטקטין בצואה הינה בדיקה המהווה סמן לא פולשני של חדירת תאי דם לבנים לרירית המעי.
קרוהן וקוליטיס
קרוהן וקוליטיס: הטיפולים שישפרו את הבריאות ואת איכות החיים
מחלות אלו משפיעות על בריאות הגוף והנפש, ולכן זו הסיבה שהטיפול בהן צריך להיות כוללני. ד"ר אייל הירש, רופא בכיר ביחידה למחלות מעי דלקתיות במרכז הרפואי בתל אביב מפרט את הטיפולים שגם ישפרו את מצב הבריאות הכללי וגם ישפיעו על איכות החיים של החולים במחלות הללו
קרוהן וקוליטיס
תרופות ביולוגיות לקרוהן וקוליטיס כיבית: מהן וכיצד להשתמש בהן
משחר ההיסטוריה, בני אדם שסבלו ממחלות ותופעות שונות חיפשו מזור למחלתם. עם השנים נצבר יותר ויותר ניסיון באשר לשימוש בתרופות שונות והידע האנושי בתחום זה עשה קפיצת דרך גדולה עם התפתחות המדע והרפואה המודרנית.
קרוהן וקוליטיס
מחלות מעי דלקתיות (IBD)
מחלות מעי דלקתיות (מחלות קרוהן וקוליטיס) - מהם התסמינים, כיצד מאבחנים, מה יכולים להיות הסיבוכים ומהם הטיפולים.
קרוהן וקוליטיס
כל העצות למתמודדים עם קרוהן
פרויקט מיוחד: אנשים שמתמודדים עם מחלת המעי הדלקתית קרוהן חולקים מניסיונם עצות מעשיות שיוכלו לעזור לאחרים המתמודדים עם המחלה
קרוהן וקוליטיס
בר, 23, לא מאפשר לקוליטיס הכיבית לשלוט בו
בר קציר אובחן בגיל 23 עם קוליטיס כיבית, מחלה אוטואימונית חזקה שפוגעת במעי הגס, אבל הוא לא נותן למחלה שלו לשלוט בו – אלא להיפך | גם בנה של דורית שומרון אובחן במחלה בגיל 10. "מאותו הרגע העולם התהפך", היא אומרת, ומסבירה מה באמת עזר לה ברגעים הקשים
קרוהן וקוליטיס
זכויות חולי קרוהן וקוליטיס בביטוח הלאומי
מיצוי זכויות העומד לזכות החולים, הינו בבחינת כלל ברזל ברשויות השונות של המדינה ובמדיניות הרווחה בישראל. קרוהן וקוליטיס כיבית הינן מחלות דינמיות. קיימות תקופות ארוכות של רגיעה, ולצערנו אף תקופות של התלקחות. אל תהססו לפנות - כי מגיע לכם
מיצוי זכויות
מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית | בדרך לרווחה כלכלית
האם יש קשר בין מחלה כרונית לבין מינוס בבנק? על פי מחקר שנערך לאחרונה בבית חולים גדול בארץ, יש¹ למשתנים כלכליים השפעה על מצבם הפיזי והנפשי של חולי קרוהן וקוליטיס כיבית.
מיצוי זכויות
מחלות מעי דלקתיות: כל הזכויות
לאילו שירותים זכאים אנשים עם קרוהן וקוליטיס? מי זכאי לקצבה ולהנחות במיסים? ומה לעשות אם נתקלים בסירוב לטיפול מקופת החולים? מדריך מפורט
מיצוי זכויות
כיצד נקבעים הזכאות וגובה הקצבה - המוסד לביטוח לאומי
מחלות קרוהן וקוליטיס כיבית המוכרות כמחלות מעי דלקתיות, הינן מחלות כרוניות המלוות את החולה לאורך כל ימי חייו. בדיקת נכות ובעקבותיה קביעת אובדן כושר עבודה, בין אם זמני או לצמיתות, הם השלב הראשון בהכרה בנכות כלשהי. בכל התלקחות, אשפוז, ניתוח וכיו"ב יש לפנות למיצוי הזכויות על מנת לא להפסיד זכויות
מיצוי זכויות
מה עוד מגיע לך מהביטוח הלאומי
מי שהוכר כנכה על ידי המוסד לביטוח לאומי זכאי במקרים מסוימים ליהנות גם מזכויות ברשויות אחרות: הנחות בתשלום ארנונה ברשויות המקומיות, הנחות בתשלומי חשמל ומים, פטורים ממס הכנסה ומס רכישה, פטור מתשלום אגרות רפואיות בקופות החולים ועוד.
מיצוי זכויות
סובל.ת מפיסטולה פריאנלית?
פיסטולה פריאנלית מהווה למעשה מנהרה צרה המתחילה מפתח פנימי בתעלה האנלית ומגיעה לפתח חיצוני בעור הסמוך לפי הטבעת.
פיסטולות פריאנליות
פיסטולה פריאנלית
מחלת קרוהן היא מחלה דלקתית כרונית שעלולה להופיע לכל אורך מערכת העיכול מהפה ועד פי הטבעת. מחלת קרוהן מאופיינת באזורים דלקתיים שאינם רציפים, כאשר כיבים דלקתיים עלולים לחדור גם לכל עובי דופן המעי ולחורר אותו או לייצר פיסטולות.
פיסטולות פריאנליות
מהן פיסטולות פריאנליות וכיצד מטפלים בהן?
ד"ר מתי וטרמן מהמרכז הרפואי רמב"ם מסביר על פיסטולות פריאנליות במחלת קרוהן. מהי השפעה של הסיבוך של המחלה על החולים, הסבל שלהם ותחושת הבושה שמלווה את הסיבוך הזה? מהן האופציות הטיפוליות?
פיסטולות פריאנליות
סיפורי מטופלים
הילה ואיילה מספרות על ההתמודדות עם פיסטולות פריאנליות, סיבוך של מחלת הקרוהן. בר קציר אובחן בגיל 23 עם קוליטיס כיבית, לא נותן למחלה שלו לשלוט בו. בנה של דורית אובחן במחלה בגיל 10: מה באמת עזר לה ברגעים הקשים.
פיסטולות פריאנליות
פיסטולות פריאנליות במחלת קרוהן
מחלת קרוהן הינה מחלה דלקתית כרונית של המעי המתאפיינת ע"י מעורבות דלקתית של דופן המעי לכל עוביו והיווצרות פיסטולות. המחלה יכולה לערב את מערכת העיכול לכל אורכה, מהפה ועד לפי הטבעת.
פיסטולות פריאנליות
כדי להתמודד עם מחלות קרוהן וקוליטיס כיבית, צריך להתמודד גם עם כוווול מ...
מחלות קרוהן וקוליטיס כיבית הן מחלות המערבות את מערכת העיכול אך עשויות להשפיע גם על תחומים רבים בחיי היום יום. על כן, מומלץ שהטיפול בהם יכלול גם מעטפת שירותים תומכים, אשר עשויים לסייע בניהול המחלה ולהעניק כלים לניהול אורך חיים בריא.
התמודדות נפשית
להתנדב – כדי להיות בריאים יותר
העיתון הבריטי גארדיאן בחן את האפשרות הזאת לפני שנים אחרות, והגיע למסקנה לפיה ראוי שרופאי משפחה יתנו מרשם למטופלים לעסוק בפעילות התנדבותית לצד פעילות ספורטיבית, הפסקת עישון, הקפדה על סוכרים ועוד מהלכים המשפרים את הבריאות.
התמודדות נפשית
כשמחלת המעיים הדלקתית פוגעת גם בשינה
חוקרים מצביעים על קשר דו-כיווני בין הפרעות שינה ומחלות מעי דלקתיות – ואפשרות שיפור בעזרת תרופות ביולוגיות; חולים המטפלים בעצמם טוב יותר ומקפידים על התמדה בטיפול – ישנים טוב יותר.
התמודדות נפשית
קרוהן, קוליטיס, סטרס ומה שביניהם
התובנה שגוף ונפש חד הם מוכרת מפילוסופיות של המזרח הרחוק מזה מאות שנים וצברה פופולריות במערב במהלך המאה העשרים. הבטן (ובייחוד מערכת העיכול) היא דוגמא נפלאה לאיחוד הזה; הרי, לא סתם כולנו משתמשים בביטויים כמו "תחושת בטן" לאינטואיציה או אומרים על בשורות לא טובות שהן "קשות לעיכול". כל זה נכון ביתר שאת לחולים במחלות מעי דלקתיות (IBD)
התמודדות נפשית
תרגול מיינדפולנס
התמודדות נפשית
אל תאפשרו לקרוהן וקוליטיס כיבית לנהל לכם את הקריירה
מחלות קרוהן וקוליטיס כיבית לא חייבות להוות מכשול להשתלבות במעגל העבודה ומימוש שאיפות בקריירה.
התמודדות נפשית
כיצד מתחילים שנת לימודים אקדמית בצורה מיטבית?
שנה אקדמית חדשה עומדת בפתח. ריכזנו כמה עצות וטיפים שיסייעו לכם להתחיל אותה בצורה מיטבית ולהפיק ממנה את המירב.
התמודדות נפשית
הטיפול שלי ואני
מטופלים הסובלים ממחלה כרונית נדרשים לקבל החלטות חשובות בנוגע לטיפול התרופתי שמציע להם הרופא. למעשה, כל מטופל הוא שותף מלא להחלטה בנוגע לבחירה בטיפול המתאים לו. ברגע הזה צפות בוודאי שאלות שאתם שואלים את עצמכם. האם אני זקוק לטיפול הזה? איך הטיפול הזה ישפיע עלי? הנה כמה כלים ותובנות שעשויים לעזור לכם לקבל את ההחלטות הנכונות עבורכם.
התמודדות נפשית
אובחנת כחולה במחלה מעי דלקתית? כיצד מתמודדים עם החדשות? האחות כריסטינה...
אתם קוראים שורות אלה מאחר ואתם חולים במחלת קרוהן או קוליטיס כיבית ויתכן ואתם מקבלים טיפול תרופתי מורכב שנועד לשפר את מצבכם. אין ספק שאתם מתמודדים עם מחלה כרונית אשר משפיעה עליכם ועל כל מעגלי החיים שלכם.
התמודדות נפשית
כיצד מתמודדים עם אבחנה של מחלה כרונית?
האבחון של מחלה כרונית עשוי לטלטל את החיים. ריכזנו עצות שיסייעו לכם להתמודד נפשית בתקופה הקשה.
התמודדות נפשית
החיים עם מחלה כרונית: להתמודד עם הפחד והחרדה
יש זמנים בהם אדם עם מחלה כרונית עשוי להרגיש מוצף מעוצמת הרגשות שהמחלה מביאה, בהן פחד וחרדה. איך לקחת שליטה?
התמודדות נפשית
רפואה משלימה ומחלות מעי דלקתיות
ד"ר מוטי לוי, רופא ראשי מתחום הרפואה המשלימה בשירותי בריאות כללית מתאר כיצד משתלבות מחלות מעי דלקתיות בראי הרפואה משלימה. לדבריו, מנקודת המבט ההוליסטית של הרפואה המשלימה, מחלות מעי דלקתיות הינן תולדה של חוסר איזון בין שלוש מערכות פונקציונאליות בגוף האדם.
רפואה אינטגרטיבית
כורכומין ותרופות צמחיות אחרות למחלות מעי דלקתיות – אמת או מיתוס?
כשטבע ומדע נפגשים – האם כורכומין עשוי לסייע לחולים במחלות מעי דלקתיות?
רפואה אינטגרטיבית
לחיות בכל העולמות ובשלום – רפואה קונבציונאלית ומשלימה
ד"ר רויטל קריב, רופאה בכירה במכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי ת"א וכן מנהלת התחום בקופת החולים מכבי, מתארת את מקומה של הרפואה המשלימה בטיפול במחלות מעי דלקתיות כחלק משינוי הגישה בשנים האחרונות.
רפואה אינטגרטיבית
מתכון ניוקי תפוחי אדמה בשמן זית ועגבניות שרי
לכבוד יום המודעות למחלות קרוהן וקוליטיס, בלוגרית האוכל דניאל עמית הכינה לבחירת הגולשים מתכון קליל וטעים של ניוקי בשמן זית ועגבניות שרי.
תזונה נכונה
המלצות לתזונה לפסח לחולי קרוהן וקוליטיס כיבית
ההמלצות התזונתיות לחולי קרוהן וקוליטיס כיבית: להשקיע מחשבה ולהחליט מראש מה נאכל בארוחות החג; להיות שותפים להכנה – בקניות ובבישולים; להבין את המשמעות של אכילת מצה; להקפיד לשלות מים; לשלב מזונות כשרים עתירים בסיבים תזונתיים מפירות ומירקות; להעדיף דיאטה ים-תיכונית
תזונה נכונה
ויטמינים ומינרלים וחוסרים אפשריים בעקבות מחלות מעי דלקתיות
מוזמנים להאזין לפודקאסט זה שהוא חלק מסדרת שיחות בנושא תזונה מחלות מעי דלקתיות, בו אנו מארחים את תמר פפר-גיק, דיאטנית קלינית במרכז לחולים במחלות מעי דלקתיות בבי"ח בילינסון במרכז הרפואי רבין, ומדברים על ויטמינים ומינרלים וחסרים אפשריים בעקבות מחלות מעי דלקתיות.
תזונה נכונה
כורכומין ומחלות מעי דלקתיות
מוזמנים להאזין לשיחה עם תמר פפר-גיק, דיאטנית קלינית במרכז לחולים במחלות מעי דלקתיות בבי"ח בילינסון במרכז הרפואי רבין. נשוחח על כורכומין ועל החומר הפעיל שנקרא כורכומינואד.
תזונה נכונה
על פרוביוטיקה קרוהן וקוליטיס כיבית
מוזמנים להאזין לשיחה עם תמר פפר-גיק, דיאטנית קלינית במרכז לחולים במחלות מעי דלקתיות בבי"ח בילינסון במרכז הרפואי רבין. נשוחח על פרוביוטיקה ופרה ביוטיקה ועל תפקידם במחלות מעי דלקתיות. נסקור מחקרים שבחנו יעילות נטילת פרוביוטיקה במקרים של קרוהן וקוליטיס כיבית וכן נשוחח כיצד אוכלוסיית חיידקי המעיים מושפעת מהתזונה שלנו. אפיזודה זו הינה חלק מסדרת שיחות בנושא תזונה מחלות מעי דלקתיות, עוד בסדרה אנו משוחחים על תוספי תזונה וכורכומין.
תזונה נכונה
תזונה בימי הקורונה
ביקשנו מחן סרבגילי ורונה גיל, דיאטניות קליניות, לשתף בהמלצות בנושא תזונה בתקופת הקורונה, תקופה מאתגרת שכל העולם חווה. קיבלנו המלצות תזונתיות מגובות מחקרית וטיפים שיוכלו לעזור לכל מי שרוצה לבחור לאכול נכון, ולמי שרוצה להטיב עם עצמו ולשאוף לאורח חיים בריא יותר בדגש על המלצות ייעודיות עבור החולים במחלות מעי דלקתיות.
תזונה נכונה
טיפים ומתכון לארוחת שבועות לחולי קרוהן וקוליטיס כיבית
חג השבועות הינו אחד החגים היפים והחגיגיים ביותר שלנו, המאופיין בארוחת חג עשירה במגוון מאכלים חלביים. אכילת מאכלי חלב הינו מנהג שהשתרש אצלנו בחג השבועות, אך חשוב להזכיר כי הפירות מסמלים את החג וכי חג השבועות הינו למעשה חג הביכורים. לקראת החג וארוחת השבועות ריכזתי המלצות וטיפים לחולי קרוהן וקוליטיס כיבית
תזונה נכונה
לחם טחינה - לחם טעים וקל להכנה, כשר לפסח
מתכון פרקטי וממש קל להכנה ללחם כשר לפסח, שאפשר לאמץ אותו לכל השנה, ולא רק לפסח.
תזונה נכונה
פודקאסט: תזונה מותאמת לחולי קרוהן קוליטיס בפסח
מוזמנים להאזין לפודקסט בנושא תזונה מותאמת לחולי קרוהן וקוליטיס כיבית לקראת חג הפסח. חן סרבגילי ורונה גיל, דיאטניות קליניות משוחחות ומציגות המלצות תזונתיות מגובות מחקרית, וכלים שיעזרו לכל מי שרוצה להבין את החשיבות של מה שאנחנו בוחרים לאכול בחיינו.
תזונה נכונה
ארוחת ראש השנה לאנשים עם קרוהן וקוליטיס
טיפים שיעזרו לכם להתמודד עם קרוהן או קוליטיס כיבית בזמן החגים. התזונאית הקלינית חן סברגילי
תזונה נכונה
תזונה מותאמת לחולים במחלות מעי דלקתיות
התזונאית הקלינית עדי זוסמן מסבירה על ההמלצות של החברה האירופית לתזונה (ESPN) עבור חולי קרוהן וקוליטיס כיבית.
תזונה נכונה
פסח עם מחלת מעי דלקתית – הזדמנות לביעור חמץ מסוג אחר
מחלות מעי דלקתיות הן מחלות כרוניות, המלוות את החולים מרגע אבחנתם, ודורשות התאמות רבות של אורח החיים, לרבות בחירות דפוס תזונתי.
תזונה נכונה
תזונה מותאמת לחג החנוכה
סופגניות? לביבות? מה עושים עם זה ואיזה שמן בריא יותר? התזונאית הקלינית תמר פפר-גיק מהמרכז למחלות מעי דלקתיות במרכז הרפואי רבין, בבית החולים בילינסון, נותנת עצות מועילות למטופלים כיצד להתאים את התזונה שלהם בחג החנוכה. חג שמח!
תזונה נכונה
תזונה מותאמת לחולי קוליטיס כיבית
מחלות מעי דלקתיות (מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית) הן מחלות מעיים כרוניות ששכיחותן עולה בשנים האחרונות בעולם המערבי ובמדינות מתפתחות המסגלות לעצמן אורח חיים מערבי ותזונה מערבית.
תזונה נכונה
תזונה מותאמת לחגי תשרי
למה עלינו לשים לב ומה עלינו לעשות? תמר פפר-גיק, דיאטנית קלינית מהמרכז הרפואי רבין, מסבירה.
תזונה נכונה
תזונה מותאמת לפסח
לקראת חג הפסח המתקרב, נסקור בקצרה את האתגרים התזונתיים הניצבים בפניכם לקראת חג הפסח ודרכי ההתמודדות עימם.
תזונה נכונה
תזונה לחולי קרוהן לשמירה על רמיסיה ומניעת התפרצויות
מחלת קרוהן היא מחלה כרונית הנעה בין רמיסיה - מצב רגיעה ומיעוט סימפטומים, לבין התלקחות – מהלך סוער ומרובה סימפטומים. שיטת הרמזור ™ עוזרת לחולי קרוהן להבין טוב יותר את התנהגות המחלה בגוף, ומאפשרת להתאים את התזונה בצורה מדויקת יותר.
תזונה נכונה
מה לאכול בעת התלקחות של קרוהן או קוליטיס?
לשתות מים וחליטות צמחים, לקלף ולבשל את הירקות ולהשלים עם מזון רפואי. המלצות תזונתיות לתקופות של התלקחות
תזונה נכונה
חולה במחלת מעי דלקתית ורוצה להיכנס להריון?
סביב מחלות דלקתיות במעי נולדו מיתוסים רבים, וסביב הריון לחולות במחלות אלו נולדו מיתוסים רבים אפילו יותר. שוחחנו עם ד"ר אריאלה שטרית וחזרנו עם כל מה שחשוב לדעת
זוגיות ומשפחה
כל מה שחשוב לדעת על קרוהן, קוליטיס, פוריות, הריון ולידה
נשים עם מחלות מעי דלקתיות יכולות להרות ולרוב אין פגיעה ראשונית בפוריות ? כדאי להקפיד על כניסה להריון במצב מחלה שקט ? יש לקיים מעקב מדוקדק של ההיריון באמצעות צוות רב תחומי שמומחה לטיפול בנושא זה ? מטופלות הסובלות ממחלת קרוהן או קוליטיס כיבית יכולות ללדת בלידה רגילה תינוק בריא ושלם
זוגיות ומשפחה
מעבר מילדות לבגרות עם מחלת מעי דלקתית
שכיחות הופעת מחלות מעי דלקתיות בגילאים צעירים הולכת ועולה בעשור האחרון. בכשליש מהמקרים, מחלת המעי הדלקתית מופיעה לפני גיל 20.
זוגיות ומשפחה
ניהול איכות חיים לצד המחלה
זוגיות הינה מרכיב משמעותי באיכות החיים שלנו. לתהליך חיפוש זוגיות, במיוחד כאשר מתמודדים עם מחלה כרונית ברקע, יכולים להתלוות תסכול ואכזבה.
זוגיות ומשפחה
המידע מועבר מטעם חברת טקדה ישראל בע"מ

גולש/ת יקר/ה המידע והתכנים באתר נועדו להרחיב את הדעת ולשמש כמידע כללי בלבד. תכנים אלו אינם מהווים חוות דעת, עצה מקצועית או תחליף להיוועצות ישירה עם איש מקצוע מתאים באשר לטיפול הנדרש ואינם המלצה לנטילת תרופה כזו או אחרת.

IL/EYV/1216/0093