עם סיום חודש המודעות לקרוהן וקוליטיס כיבית, עלה פרק חדש בסדרה האינטרנטית "הרגע הזה" – תוכנית דיגיטאלית מבית מאקו העוסקת במחלות משנות חיים ומנסה לשפוך אור על אורח חיים מותאם לחולים במחלות אלה ובני משפחותיהם.

 

"קוליטיס זו מחלה של ליקוי במערכת החיסונית, שמגיבה בצורה בה היא לא מכירה במולקולות מסוימות בדופן של המעי הגס", מסביר פרופ' ערן גולדין, מנהל המערך הגסטרו-כירורגי המשולב במרכז הרפואי שערי צדק. "כך הגוף תוקף את המעי הגס ונוצרת דלקת". לפי פרופ' גולדין, קוליטיס תסמינים הם: מטבע הדברים שלשולים, לפעמים דמיים, כאבי בטן, כשהמחלה קשה יותר זה גם חום, ירידה במשקל. אבל ישנם גם תסמינים מחוץ למערכת העיכול כמו פריחות בעור, כאבי פרקים או דלקת בעיניים.

 

איך מגלים ואיך מטפלים?

"אנחנו גילינו שמטופל שהוא אופטימי יצליח להתמודד הרבה יותר טוב עם המחלה", אומר פרופ' גולדין. "בנוסף, בשנים האחרונות חלו תמורות חיוביות בקשר לטיפול מחלה, היום יש גם טיפולים ביולוגיים חדשנים שמתגברים על פעילות המחלה ומחזירים את המטופל לחיים הנורמליים" ואף מדגיש מעבר לטיפול התרופתי מומלץ להיוועץ גם עם דיאטנית בכדי לקבל מידע על תזונה נכונה החשובה כל כך בניהול המחלה.

"בראייה ההוליסטית קוליטיס זו מחלה שבה תהליכים ששייכים לאיזור של החישה והחשיבה חודרים לנו למערכת העיכול" אומר ד"ר מוטי לוי, רופא ראשי בכללית משלימה ומסביר אילו טיפולים הוליסטים כדאי לשלב במקביל לטיפול הרפואי. 

העמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית שסייעה בהפקת הסרטון, נותנת תמיכה לחולים ולמשפחותיהם בכל שאלה או בקשה בתקופת מחלתם ומסייעת לחולים בכל שאלה שעולה מהם – בכל התחומים

העמותה עוזרת לחולים להכיר אנשים מרחבי הארץ אשר חולים במחלה – בכדי לסייע להם לתקשר אחד עם השני ולהתייעץ במגוון רחב של נושאים.

 

*"הרגע הזה", סדרה דוקומנטרית אינטרנטית בודקת מה עובר על בנאדם ברגע שמודיעים לו שהוא חולה במחלה משמעותית? איך מתמודדים? איך מספרים למשפחה? כיצד משנים את אורח החיים לאחר תקופת האבחון? 

יוצרת ועורכת הסדרה - עדי ציבלין בר–עוז, מפיקה - רננה לוי, צלם - אלי סטרול.

שיתוף
המידע מועבר מטעם חברת טקדה ישראל בע"מ

גולש/ת יקר/ה המידע והתכנים באתר נועדו להרחיב את הדעת ולשמש כמידע כללי בלבד. תכנים אלו אינם מהווים חוות דעת, עצה מקצועית או תחליף להיוועצות ישירה עם איש מקצוע מתאים באשר לטיפול הנדרש ואינם המלצה לנטילת תרופה כזו או אחרת.

IL/EYV/1216/0093